• 0 422 323 90 93 - 94 - 0 506 548 55 27 (Tahlillerinizi Mesaj ya da Whatsapp ile gönderebilirsiniz)

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Dondurma İşlemi

01 Şubat 2017
Author :  

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin, üreme hücrelerinin alınarak vücut dışında bir laboratuar ortamında birleştirilip döllenmesi ve elde edilen embriyoların kadının rahmine yerleştirilmesi işlemine tüp bebek tedavisi adı verilmektedir.

Yumurta rezervi düşük olan, yumurtalıklarında, rahminde çeşitli sorunlar olan, tüpleri tıkalı olan kadınlar, sperm sayısı ve kalitesi düşük olan erkekler tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilmektedir.

Tedavide öncelikle kadın ve erkeğin üreme kapasiteleri, fonksiyonları değerlendirilir. Ardından kadına yumurta büyütücü, olgunlaştırıcı hormon ilaçları verilir ve bu sürede yumurtaların büyüme, gelişme evreleri izlenir, takip edilir. Yumurtalar yeterli büyüklüğe ulaştıklarında ise genel anestezi yapılarak vücuttan alınır. Erkekten alınan meninin içindeki spermler de yıkanır, ayıklanır ve en sağlıklı olanlar seçilir. Laboratuar ortamında birleştirilen bu üreme hücrelerinden elde edilen bir ya da iki sağlıklı embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Tüp bebek işlemi sırasında kadından çok sayıda sağlıklı ve olgun yumurta alınabilmektedir. Ancak bunlardan sadece bir tanesi döllenir ve rahme transfer edilir. Yaşı ileri olan ve bir kez daha bebek sahibi olmak isteyen kadınlar belli yasal koşulları taşıyorlarsa geri kalan yumurtaların ileriki dönemde yeniden tüp bebek yapmak için dondurulmasını talep edebilmektedirler.

Yumurta dondurma işlemi neden ve nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde öncelikle kadına verilen ilaçlarla kadının yumurtaları büyütülür ve olgunlaştırılır. Bir tüp bebek denemesinde kaliteli ve gebeliğe uygun birden fazla yumurta elde edilebilir. İşte bunlardan bir tanesi döllenir, diğerleri ise kullanılamaz. Ancak vajinal ultrasonografi ve yumurta toplama iğnesi ile toplanan bu yumurtalar, antifiriz görevindeki solüsyonlarda bekletilir. Ardından -196 derecede sıvı azot barındıran tanklarda uzun süre saklanır. Yumurta dondurma işleminde asıl amaç kadının üreme, gebe kalma yeteneğinin korunmasıdır. Zira ilaçlarla büyütülen, olgunlaştırılan yumurtalar tıbbi koşullarda saklandığında ileriki yıllarda yeniden tüp bebek tedavisi yapılabilecek ve bebek sahibi olma şansı doğacaktır. Aksi halde kadınlarda 35 yaşından sonra her geçen ay, yıl üreme kapasitesi, yumurta rezervi hızla düşmekte ve gebe kalma ihtimali de o oranda azalmaktadır.

Dondurulan yumurtalarla tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir?

Yumurta dondurma işlemiyle ileriki dönemde yeniden tüp bebek sahibi olmak isteyen kişilerde başarılı bir gebelik elde edilme oranı, yumurta dondurma işlemini yapan merkezin ve oradaki uzmanların deneyim ve bilgisine göre değişmektedir. Uzman hekimler tarafından, donanımlı bir tüp bebek merkezinde yapılan yumurta dondurma işleminde yumurtalar çözüldükten sonra yumurtaların canlılık oranı ortamla % 95’tir. Eğer yumurta tamamen canlı ve sağlıklı ise erkekten alınan sperm çözülen yumurtaya mikroenjeksiyon yöntemiyle enjekte edilir ve döllenme gerçekleştirilir. Elde edilen sağlıklı embriyolar laboratuar ortamında özel kültür sistemi içinde bir süre bekletilir ve anne adayının rahmine yerleştirilir.

Yasal olarak yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanabilir?

Bebek sahibi olmak isteyen, ancak kanser türevi bazı hastalıkları bulunan, bunlar için de tedavi olması gereken hastalarda yumurta dondurma işleminin uygulanmasına izin verilmektedir. Zira hastalıkların tedavisinde kullanılan pek çok ilaç ve kemoterapi uygulamaları yumurtalıklara zarar verebilir, yumurta rezervini düşürebilir. Bununla birlikte ailesel genetik kod gereğince erken menopoz riski yüksek olan ve bu sebeple de bebek sahibi olamayacağı düşünülen kadınların yumurtaları dondurulur, ileride gebe kalmaları sağlanabilir. Ayrıca belli rahatsızlıklar sebebiyle yumurta rezervi azalmış kadınlar ve kadın hastalıklarından dolayı cerrahi operasyon geçirmesi gereken kadınlarda yumurta dondurma işlemi uygun görülmektedir.

  • Çevreyolu Üzeri Uçbağlar Mah. Buhara Cad. 69/A MALATYA
  • (0422) 323 90 93 - 94
  • 0 506 548 55 27
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

BİZE ULAŞIN

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Captcha